Knjižnica – svet čudes

Mar 27, 2018 | Novice

Knjižnice so vsepovsod. Ene majhne z malimi knjigami, druge velike z velikimi knjigami. V knjižnici pridobimo in okrepimo besedišče, s katerim se potlej knjižni molji lotevamo težjih literarnih zalogajev, in domišljijo, ki nas popelje v en čisto drug svet. Dan v knjižnici (15. 3. 2018) pa nam je še dodatno pokazal, kako se pride v ta svet, s tem da nas je prepričal, da je pomembno, da knjižnica postane tedenska rutina, hkrati nas je odvrnil od sedenja za železno škatlo. Tja nam pomaga priti tudi naša knjižničarka ga. Nataša Vršič, in sicer z različnimi vzpodbudami:
  • bralni nahrbtnik (ki kljub vsemu v nekaterih razredih izgine),
  • noč branja,
  • bralna značka (ki jo večina učencev naredi šele na koncu marca, se pravi, v zadnjem trenutku)
Zagotovo ste že slišali za projekt »Rastem s knjigo«, ki je nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture. Z njim skušamo osnovnošolce in srednješolce motivirati za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic. Projekt je Ministrstvo za kulturo začelo izvajati v šolskem letu 2006/2007, najprej zgolj za osnovne šole. Javna agencija za knjigo Republike Slovenije ga je začela voditi ob ustanovitvi leta 2009. Za mnenje o preživetem dopoldnevu v Knjižnici Bežigrad sva vprašali nekaj učenk iz sedmega a in b. Njihovo mnenje o knjigah nasploh je bilo takšno: Knjižnični dan navsezadnje ni bil tako zelo poučen, saj so učenci večinoma vse že znali, presenetil jih je edino avtobus in količina knjižnih oznak. Med sedmarji smo odkrili tudi nekaj hitrih bralcev, ki knjigo ‘osmukajo’ v nekaj urah, čeprav je to, po njihovih besedah, vedno odvisno od tega, kakšna je vsebina. A izbirčnost je vedno bil in vedno bo problem pri izbiranju knjige. Takšna, kot je naslovnica, takšna bo tudi knjiga, se pravi dandanes. Tudi z naslovom je ista ‘fora’. Izvedeli smo tudi, da učenke rade ‘not padajo’, še sploh, ko je knjiga res zanimiva. Takrat je obisk  knjižnice velikokrat več vreden kot obisk v kina. Kar je res ne glede na ‘padanje not’. Po najinem mnenju lahko pred, pravzaprav za, knjigami preživiš kar dolgo časa, učenke pa se temu dejanju ne približujejo preveč. Glede bralne značke smo dobili veliko različnih odgovorov, nekatere so jo že opravile, nekatere jo bodo, nekatere pa jo sploh ne mislijo. Učiteljica slovenščine nama je zaupala, da se knjiga Zvezde vabijo, ki smo jo prejeli vsi učenci, množično pojavlja pri opravljanju bralne značke. To je pa tudi vse, kar sva uspeli izvleči iz deklet in vam želiva lepih moljevih dogodivščin!

Ana Grce in Iva Movrin, 7. b